PDA

View Full Version : Lets pretend...


Ceej
05-11-2007, 12:38 PM
That you're a broke ass college student (and some of you may be one, just like myself).

You have a $40 gift card to Wal-Mart.

What do YOU purchase?!

epitome1170
05-11-2007, 12:40 PM
That's simple... 3 cases of Natural Light. Every good college student knows that and if it was not for tax you could probably have 4 cases.

MOhillbilly
05-11-2007, 12:42 PM
beer

Stewie
05-11-2007, 12:42 PM
I was a broke ass college student at one point in my life. If I would have hit a windfall like that I'd most certainly have spent it on music.

88TG88
05-11-2007, 12:44 PM
That you're a broke ass college student (and some of you may be one, just like myself).

You have a $40 gift card to Wal-Mart.

What do YOU purchase?!
I don't have to pretend.
Since the summer is coming up I recommend something that will kill time.

Bwana
05-11-2007, 12:45 PM
Beer and condoms for the toothless hooker you can pick up for free in any Walmart.

alpha_omega
05-11-2007, 12:54 PM
What...no poll?

Buehler445
05-11-2007, 01:06 PM
TP. This man does not do without TP.

luv
05-11-2007, 01:08 PM
Food, beer, and a very sweet hallmark card to send home to ask for money.

ChiefsfaninPA
05-11-2007, 01:11 PM
Does Walmart sell beer? I know PA has arcane liquor laws, but I didn't know walmart sold beer. The things you learn on the planet.

ChiTown
05-11-2007, 01:11 PM
That you're a broke ass college student (and some of you may be one, just like myself).

You have a $40 gift card to Wal-Mart.

What do YOU purchase?!

Porn, beer and chips.

Scaga
05-11-2007, 01:13 PM
GoChiefs: kleenex, jergens, and a couple magazines.

afchiefs
05-11-2007, 01:14 PM
Porn, beer and chips.

Cheetos instead of chips :whackit:

luv
05-11-2007, 01:15 PM
Porn, beer and chips.
I don't know about there, but here they don't even sell music with explicit lyrics. No way would you be able to find porn.

Pestilence
05-11-2007, 01:16 PM
Do you have a videogame system? I'd buy two greatest hits games for $20 a piece.....and kill a whole lot of time.

Reaper16
05-11-2007, 01:16 PM
Does Walmart sell beer? I know PA has arcane liquor laws, but I didn't know walmart sold beer. The things you learn on the planet.
Wal-Mart in Maryville, MO is stocked with all kinds of alcohol. Generally speaking it's the most convenient liquor store in town.

bsp4444
05-11-2007, 01:20 PM
TP. This man does not do without TP.

TP can be had by simply raiding the area McDonald's, Caseys, etc.

That's pretty basic survival stuff, there.

CoMoChief
05-11-2007, 01:20 PM
That you're a broke ass college student (and some of you may be one, just like myself).

You have a $40 gift card to Wal-Mart.

What do YOU purchase?!

Roman Noodles and Kraft Mac N Cheese.

And Beer of course.

CoMoChief
05-11-2007, 01:22 PM
Wal-Mart in Maryville, MO is stocked with all kinds of alcohol. Generally speaking it's the most convenient liquor store in town.

Outside of Truman State, Maryville is the worst college town in MO.

Reaper16
05-11-2007, 01:30 PM
Outside of Truman State, Maryville is the worst college town in MO.
Yes.

Ceej
05-11-2007, 01:33 PM
Whoever said porn is insane...why pay for that shit when it's free? Silly.

Our fridge usually always stockpiled with alcohol too, so no need there. Here's my receipt...healthy food - of course.

2 loaves of off brand bread - 1.08/pc
Thick cut bologna - 2.00
Colossal Crunch cereal - 2.98
Totino's mexican pizzas - 1.00/pc (5)
Strawberry yogurt (big jug) - 2.00
Bananas - 3.02/lb worth - 1.51
Poptarts - 1.74
BBQ chicken (for lunch) - 1/2 lb - 2.76
Art n Mary's jalapeno chips - 3.00
Peanut Butter - 2.78
Vit D Milk - gallon - 3.75
Hawaiian punch green berry rush - 2.50
Strawberry jelly - 2.07

Grand total - 36.72! Leaving me 3 dollars and change!!

Oh, to be young and NOT have heartburn.

Also, Luv, how do you think I got the $40? Parents helped. :)

CoMoChief
05-11-2007, 01:35 PM
Whoever said porn is insane...why pay for that shit when it's free? Silly.

Our fridge usually always stockpiled with alcohol too, so no need there. Here's my receipt...healthy food - of course.

2 loaves of off brand bread - 1.08/pc
Thick cut bologna - 2.00
Colossal Crunch cereal - 2.98
Totino's mexican pizzas - 1.00/pc (5)
Strawberry yogurt (big jug) - 2.00
Bananas - 3.02/lb worth - 1.51
Poptarts - 1.74
BBQ chicken (for lunch) - 1/2 lb - 2.76
Art n Mary's jalapeno chips - 3.00
Peanut Butter - 2.78
Vit D Milk - gallon - 3.75
Hawaiian punch green berry rush - 2.50
Strawberry jelly - 2.07

Grand total - 36.72! Leaving me 3 dollars and change!!

Oh, to be young and NOT have heartburn.

Also, Luv, how do you think I got the $40? Parents helped. :)


you got alot of breakfast food.

ChiTown
05-11-2007, 01:36 PM
I don't know about there, but here they don't even sell music with explicit lyrics. No way would you be able to find porn.

Don't they sell Mademoiselle?

Ceej
05-11-2007, 01:36 PM
Yeah, I got into the habit of always stopping by and picking up something quick at QT. It was convenient, especially at 430 in the morning.

ChiTown
05-11-2007, 01:37 PM
Whoever said porn is insane...why pay for that shit when it's free? Silly.


It's free?

NewChief
05-11-2007, 01:37 PM
Whoever said porn is insane...why pay for that shit when it's free? Silly.

Our fridge usually always stockpiled with alcohol too, so no need there. Here's my receipt...healthy food - of course.

2 loaves of off brand bread - 1.08/pc
Thick cut bologna - 2.00
Colossal Crunch cereal - 2.98
Totino's mexican pizzas - 1.00/pc (5)
Strawberry yogurt (big jug) - 2.00
Bananas - 3.02/lb worth - 1.51
Poptarts - 1.74
BBQ chicken (for lunch) - 1/2 lb - 2.76
Art n Mary's jalapeno chips - 3.00
Peanut Butter - 2.78
Vit D Milk - gallon - 3.75
Hawaiian punch green berry rush - 2.50
Strawberry jelly - 2.07

Grand total - 36.72! Leaving me 3 dollars and change!!

Oh, to be young and NOT have heartburn.

Also, Luv, how do you think I got the $40? Parents helped. :)


God, I remember the days when me and my 3 roomies would buy a week's worth of groceries for $40. I'm lucky if I get away with $125 for a week these days. The snacky snack crap that they make for kids is ridiculously expensive.

Ceej
05-11-2007, 01:38 PM
It's free?


Where have you been?

ChiTown
05-11-2007, 01:41 PM
Where have you been?

I've been locked in my cellar since the start of the Cuban Missile Crisis.

For chrissakes man, it's not safe out there.........

Ceej
05-11-2007, 01:42 PM
Porn is free on the net, judging by your avatar I thought you may know a little bit more about porn.

POND_OF_RED
05-11-2007, 01:43 PM
I'd find the person with the most shit and sell the $40 gift card to them for $35 bucks. Go buy a 20 sack of weed and still have enough for 3 trips to CiCis Pizza....

Ceej
05-11-2007, 01:45 PM
I'd find the person with the most shit and sell the $40 gift card to them for $35 bucks. Go buy a 20 sack of weed and still have enough for 3 trips to CiCis Pizza....


And you'd make until next Thursday?! glgl.

ChiTown
05-11-2007, 01:46 PM
Porn is free on the net, judging by your avatar I thought you may know a little bit more about porn.

Right, wise guy.

Next thing you're gonna tell me is that they no longer have a Professional Baseball team in Brooklyn. Why, I ouughta!

Ceej
05-11-2007, 01:47 PM
Right, wise guy.

Next thing you're gonna tell me is that they no longer have a Professional Baseball team in Brooklyn. Why, I ouughta!


Hey man, you asked. Just thought I'd help a fellow, perverted Planeteer out.

Simplex3
05-11-2007, 01:47 PM
TP. This man does not do without TP.
That's what gas station restrooms are for, dumbass.

Stewie
05-11-2007, 01:48 PM
Art n Mary's jalapeno chips - 3.00


Best purchase on this list. I can eat a whole bag in one sitting.

Ceej
05-11-2007, 01:49 PM
Best purchase on this list. I can eat a whole bag in one sitting.


No shit, best potato chips by far!

chasedude
05-11-2007, 02:01 PM
Best purchase on this list. I can eat a whole bag in one sitting.


Mmmmm... Poore Brothers Habenero Chips are better! :drool:

Reaper16
05-11-2007, 02:02 PM
Spend it all on Blue Bunny Butter Pecan ice cream, shit is like heroin.

Fish
05-11-2007, 02:02 PM
13 boxes of Twinkies....

POND_OF_RED
05-11-2007, 02:03 PM
And you'd make until next Thursday?! glgl.
I wish a 20 sack would last me that long...I was just thinking of a good night...

Buehler445
05-11-2007, 02:09 PM
That's what gas station restrooms are for, dumbass.

Nice work. The ones around here, I'm afraid I'd get a smidge of the HIV if I used it.

Stewie
05-11-2007, 02:09 PM
Mmmmm... Poore Brothers Habenero Chips are better! :drool:

Too hot for my taste in a potato chip. Their salt and vinegar chips are killer, though. I don't think we can get them in KC, but I haven't looked. I spend alot of time in Mesa, AZ where I've had them several times.

Simplex3
05-11-2007, 02:26 PM
Nice work. The ones around here, I'm afraid I'd get a smidge of the HIV if I used it.
You're even dumber than he is. You don't go in to USE IT, you go in to liberate a roll of their paper.

chasedude
05-11-2007, 02:33 PM
Too hot for my taste in a potato chip. Their salt and vinegar chips are killer, though. I don't think we can get them in KC, but I haven't looked. I spend alot of time in Mesa, AZ where I've had them several times.

Yeah they're pretty damn hot! Good with Drinking helps the beers go down quicker ;). I like their salt and vinegar too, try the Parmesan and Garlic too, not bad. My local store here didn't carry them until I asked about them, now they tell me they're a hot seller. Damn, where's my cut of the profit! :)

bogie
05-11-2007, 02:34 PM
Whoever said porn is insane...why pay for that shit when it's free? Silly.

Our fridge usually always stockpiled with alcohol too, so no need there. Here's my receipt...healthy food - of course.

2 loaves of off brand bread - 1.08/pc
Thick cut bologna - 2.00
Colossal Crunch cereal - 2.98
Totino's mexican pizzas - 1.00/pc (5)
Strawberry yogurt (big jug) - 2.00
Bananas - 3.02/lb worth - 1.51
Poptarts - 1.74
BBQ chicken (for lunch) - 1/2 lb - 2.76
Art n Mary's jalapeno chips - 3.00
Peanut Butter - 2.78
Vit D Milk - gallon - 3.75
Hawaiian punch green berry rush - 2.50
Strawberry jelly - 2.07

Grand total - 36.72! Leaving me 3 dollars and change!!

Oh, to be young and NOT have heartburn.

Also, Luv, how do you think I got the $40? Parents helped. :)

You forgot vienna sausages. You'll never graduate.

acesn8s
05-11-2007, 03:49 PM
Nothing obviously

http://www.chiefsplanet.com/BB/showthread.php?t=159606