![]() |
Quote:
- An apple costs 40 cents, a banana costs 60 cents and a grapefruit costs 80 cents. How much does a pear cost? |
Hell no I am not. At least I admit it. Unlike the other idiots on here
|
knowledge is knowing how to change a tire.
wisdom is doing it. /movie line I'm wise in some ways, not so much in others. |
Quote:
I'm under no delusions that I'm a smart guy. |
Its depends on the situation.
And the bar has been set so ****ing low. So ya! I think ive broken through. |
I am essential and a piece of shit.
|
I never actually answered the question. Yes, I'm smarter than most Americans.
|
Essential is a bit of a stretch.
|
Quote:
|
Quote:
With most of these types of riddles you have to get thinking on the right path, which is often predicated on quickly understanding what is actually being asked, like the ball question. If not you will get bogged down in a way that will never produce the answer and it’s hard to move off of what you think should produce the answer. |
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
another example In a lake, there is a patch of lily pads. Every day, the patch doubles in size. If it takes 48 days for the patch to cover the entire lake, how long would it take for the patch to cover half of the lake?
Spoiler!
|
Quote:
When I heard it the didnt ask how much a pear cost and instead just asked, "How much is a pear?" The only thing I could think of was 2 as if it was a play on words. Then I find out fruit is sold by the vowel... stupid. |
All times are GMT -6. The time now is 04:14 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.