Quote:
Originally Posted by OnTheWarpath58
If you have access to alternative shopping options like Farmer's Markets, etc - then I would tend to agree.
If a supermarket is your only realistic option - then I completely disagree.
I read a study once for a sociology class where foods that are considered healthy averaged over $18 per 1000 calories, while foods that are considered unhealthy such as cookies, chips, etc cost just under $1.50 per 1000 calories.
I'm in the same position as Guru. My wife and I have started eating healthier and cutting out chips, soda, cookies, etc. Our grocery bill has gone up over 70%.
|
That's crazy. Perhaps there are some other ways you can save money. Buy cheaper cuts of meat. I went from buying $8 "tastier" cuts of sirloin to leaner cuts of top sirloin that only cost $6 for 16 oz. of steak. That's a lot of meat. You can get lean cuts of pork loin 16 oz. for $4. That's a lot of meat, again. For fruits and veggies, frozen is just as good as fresh, and cheaper.