Quote:
Originally Posted by Baby Lee
Here's a golden oldie
- An apple costs 40 cents, a banana costs 60 cents and a grapefruit costs 80 cents. How much does a pear cost?
|
I've heard that one before and after I was given the answer I just left thinking that it was reeruned. There's no logical reason to ever come to the answer.
When I heard it the didnt ask how much a pear cost and instead just asked, "How much is a pear?" The only thing I could think of was 2 as if it was a play on words. Then I find out fruit is sold by the vowel... stupid.